Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Noc Muzeów w Łące. Zapraszamy na spotkanie z historią i tradycją

Wieczorne zwiedzanie zabytkowych wnętrz, historia ukryta w murach świątyni oraz miejsca na co dzień niedostępne dla odwiedzających - tak zapowiada się Noc Muzeów w Łące. Wydarzenie będzie wyjątkową okazją do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego, tradycji oraz historii miejscowości.

Kościół nocą, na górze napis: noc muzeów.

Nocne zwiedzanie kościoła i dzwonnicy z oprowadzaniem kuratorskim, które poprowadzi Marta Dąbrowska - historyk sztuki, architekt wnętrz i pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach - odbędzie się w o pełnych godzinach: 19:00, 20:00 i 21:00. Podczas spaceru będzie można poznać historię świątyni, architekturę obiektu oraz dzieje parafialnych dzwonów. Odbędą się również koncerty muzyki organowej.

Na uczestników czeka także wyjątkowa podróż do świata sztuki. Salki parafialne zamienią się w symboliczną pracownię Ludwika Beandla - malarza z Łąki tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Organizatorzy zaprezentują oryginalne szkice i przybliżą postać artysty oraz jego twórczość.

Integralną częścią wydarzenia będzie Izba Tradycji, w której będzie można zobaczyć dawne wyposażenie gospodarstw domowych, sprzęty rolnicze i stroje regionalne. Nie zabraknie również opowieści o Janie Kupcu - poecie i patriocie związanym z Łąką.

Na wydarzenie - w sobotę 16 maja - zapraszają: Parafia pw. św. Mikołaja w Łące, Powiat Pszczyński, Towarzystwo Miłośników Łąki, Koło Gospodyń Wiejskich „Łączanki” oraz Sołectwo Łąka. - To wyjątkowa okazja, by zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne i poznać lokalną historię. Parafia w Łące po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję, kiedy to muzea i zabytki otwierają nocą swoje drzwi dla zwiedzających. Warto skorzystać z tego zaproszenie i odwiedzić drewnianą świątynię - podkreśla Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Powiat Pszczyński na realizację zadania publicznego udzielił dotację w formie tzw. "małego grantu".

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Żubrowisko Festival

    Już tylko dni do Żubrowisko Festival. Zapraszamy w sobotę do Łąki

    Już w sobotę, 20 czerwca, Ośrodek Sportów Wodnych w Łące koło Pszczyny ponownie stanie się rockowym sercem regionu. Przed nami 23. edycja Żubrowisko Festival. Na uczestników czekają koncerty czołowych artystów polskiej sceny rockowej, festiwalowe strefy tematyczne, oferta gastronomiczna, pole namiotowe oraz wyjątkowa atmosfera.

  • Oświata

    Ósmoklasiści z wizytą w pszczyńskim Starostwie

    Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego uczniowie coraz intensywniej odliczają dni do wakacji. W tym przedwakacyjnym okresie ósmoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzionce, w towarzystwie nauczycielek, odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

  • Bezpieczeństwo

    Trzeci film w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”

    Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie publikuje serię filmów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz przypomnienie najważniejszych zasad.