Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Współpraca ponad granicami. Powiat Pszczyński i Anhalt-Bitterfeld świętują 10 lat partnerstwa

Międzynarodowy Koncert Chóralny w Goczałkowicach-Zdroju będzie jednym z punktów obchodów 10-lecia partnerstwa pomiędzy Powiatem Pszczyńskim a Powiatem Anhalt-Bitterfeld. Jubileuszowe uroczystości odbędą się w dniach 22-24 maja i staną się okazją do podsumowania dekady współpracy samorządów oraz mieszkańców obu regionów.

Dwóch mężczyzn. Ówcześni starości, jeden drugiemu przekazuje tablicę.
fot. archiwum

Partnerstwo zostało oficjalnie zawarte 12 maja 2016 roku. Przez ostatnie 10 lat współpraca rozwijała się na wielu płaszczyznach, obejmując zarówno działania samorządowe, jak i inicjatywy społeczne, edukacyjne, kulturalne oraz sportowe. Wspólne projekty połączyły mieszkańców obu powiatów, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń, budowania relacji i poznawania lokalnych tradycji.

W realizację partnerstwa zaangażowały się szkoły, jednostki samorządowe, strażacy, ratownicy, seniorzy, artyści, zespoły regionalne, organizacje społeczne, kluby sportowe oraz mieszkańcy obu regionów. Dzięki temu współpraca zyskała wymiar nie tylko formalny, ale przede wszystkim międzyludzki.

- 10-lecie współpracy jest nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowych działań, ale również momentem refleksji nad kierunkami dalszego rozwoju. Widzimy potencjał do jej pogłębiania w kolejnych latach, szczególnie w kontekście zmieniających się wyzwań, przed którymi stoją nasze samorządy i społeczności lokalne - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Jednym z wydarzeń obchodów 10-lecia partnerstwa obu powiatów będzie Międzynarodowy Koncert Chóralny, który odbędzie się w niedzielę 24 maja o godz. 15:30 na terenie Uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju. Na scenie zaprezentują się dwa chóry: polski - Semper Communio działający przy Parafii św. Jerzego i Gminnym Ośrodku Kultury w Goczałkowicach-Zdroju oraz niemiecki - Feinstimmig działający przy Szkole Muzycznej im. Johanna Sebastiana Bacha w Köthen.

chór występujący na scenie
Chór Semper Communio z Goczałkowic-Zdroju

Chór Semper Communio obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia działalności, jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bielsku-Białej. Od lat uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach religijnych, środowiskowych i charytatywnych na terenie gminy i powiatu. Ma również bogate doświadczenie koncertowe zdobywane podczas występów w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Francji, Austrii, na Węgrzech, Ukrainie i w krajach Beneluksu.

Chór Feinstimmig powstał w 2025 roku. Zespół tworzą zaawansowani śpiewacy oraz uczniowie klas wokalnych Szkoły Muzycznej w Köthen, a jego repertuar koncentruje się przede wszystkim na wielogłosowej muzyce chóralnej a cappella z różnych epok i gatunków. Dyrygentką i założycielką zespołu jest Ingeborg Nielebock.

Podczas koncertu publiczność usłyszy m.in. pieśni chóralne a cappella współczesny kompozytorów, pieśni francuskie z okresu renesansu, jak i znane kompozycje muzyki rozrywkowej wykonywane wspólnie przez oba zespoły, zarówno a capella oraz z akompaniamentem gitarowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapraszamy wszystkich mieszkańców.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Żubrowisko Festival

    Już tylko dni do Żubrowisko Festival. Zapraszamy w sobotę do Łąki

    Już w sobotę, 20 czerwca, Ośrodek Sportów Wodnych w Łące koło Pszczyny ponownie stanie się rockowym sercem regionu. Przed nami 23. edycja Żubrowisko Festival. Na uczestników czekają koncerty czołowych artystów polskiej sceny rockowej, festiwalowe strefy tematyczne, oferta gastronomiczna, pole namiotowe oraz wyjątkowa atmosfera.

  • Oświata

    Ósmoklasiści z wizytą w pszczyńskim Starostwie

    Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego uczniowie coraz intensywniej odliczają dni do wakacji. W tym przedwakacyjnym okresie ósmoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzionce, w towarzystwie nauczycielek, odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

  • Bezpieczeństwo

    Trzeci film w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”

    Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie publikuje serię filmów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz przypomnienie najważniejszych zasad.