Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

11 listopada: wolność zaczyna się w szacunku

Po 107 latach od odzyskania przez Polskę wolności, mieszkańcy powiatu zgromadzili się przy pomniku na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie, poświęconemu pomordowanym Polakom w czasie II wojny światowej oraz poległym i pomordowanym powstańcom śląskim, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę.

Uczestnicy we wspólnym zdjęciu przy pomniku.
fot. Agnieszka Gowin | Powiat Pszczyński

Obchody 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie uczestnicy przemaszerowali w takt muzyki granej przez orkiestrę byłej KWK Krupiński w Suszcu na Plac Zwycięstwa i Wolności. Tam wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Grzegorz Wanot, starosta pszczyński podkreślał, że wolność zaczyna się w szacunku. W szacunku do drugiego człowieka, do jego historii, do jego wyborów, do jego godności. - Niepodległość to nie tylko historia. To też nasza codzienność - to jak siebie słuchamy, jak ze sobą rozmawiamy, jak patrzymy na tych, którzy myślą inaczej. Bo wspólnota to umiejętność szukania tego, co nas łączy, w trosce o naszą małą Ojczyznę: nasze miejscowości, gminy i powiat. Patriotyzm dzisiaj to nie wielkie słowa. To cicha, codzienna troska: o rodzinę, o sąsiada, o szkołę, o wspólne dobro - mówił Grzegorz Wanot. I dodał: - Doceniajmy dar wolności, szanujmy siebie nawzajem i wspierajmy. Niech żyje wolna, niepodległa Polska.

- Dziś, gdy stoimy w wolnym kraju powinniśmy z pokorą i dumą wspomnieć tych wszystkich, którzy walczyli o to, że dzisiaj możemy się spotykać w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce - mówił Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, który w dalszej części uroczystości odznaczył kordzikiem przedstawicieli służb mundurowych: generała dywizji Janusza Ornatowskiego, aspiranta sztabowego policji Pawła Jurczygę oraz starszego specjalistę służby leśnej Jadwigę Durajczyk.

W obchodach wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe pszczyńskich instytucji, organizacji, inspekcji, służb i straży, parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze, harcerze, bracia kurkowi, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy pszczyńskich szkół oraz wielu mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności.

Utwór „Dziewczyna z granatem w dłoni” zaśpiewała Zofia Kałamała, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia. Starosta Grzegorz Wanot, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol i nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór Zbigniew Ryś otrzymali medale jubileuszowe „160 lat żubra w Lasach Pszczyńskich”. Burmistrz został wyróżniony również Orderem Zasługi Gwiazdy do Krzyża Komandorskiego z Mieczami.

11 listopada to również dzień św. Marcina, patrona Kurkowych Bractw Strzeleckich. Z tej okazji samorządowcy podziękowali Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Pszczyny, które podczas uroczystości wykonało salwę honorową.

Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Rotę”. Po części oficjalnej, w ogrodzie Starostwa Powiatowego w Pszczynie serwowano grochówkę przygotowaną przez OSP Pszczyna.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Cztery dekady radości dla dzieci

    Rajd Uśmiechu od 40 lat łączy ludzi o wielkich sercach wokół wspólnego celu - sprawiania radości dzieciom. Jubileuszowa edycja wydarzenia przyniosła wychowankom Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie dzień pełen atrakcji, zabawy i wyjątkowych emocji.

  • Ogólne

    „Pranie pachnące sztuką” powraca. Cztery wystawy w plenerze

    Nie za galeryjnymi ścianami, lecz wśród zieleni, zabytkowej architektury i miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. Projekt Powiatu Pszczyńskiego „Pranie pachnące sztuką” po raz kolejny zaprosi do odkrywania lokalnej twórczości w przestrzeni publicznej, udowadniając, że sztuka może być bliska, dostępna i obecna tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy.