Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Przed dniem Wszystkich Świętych oddali hołd obrońcom wolności

Jak co roku, w tygodniu poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych, przedstawiciele władz samorządowych wspólnie z wicewojewodą śląskim złożyli hołd tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Przedstawiciele Powiatu przed mogiłą z kwiatami.

II wicewojewoda śląski Michał Kopański, Joanna Bojczuk z Zarządu Województwa Śląskiego i starosta Grzegorz Wanot odwiedzili miejsca pamięci w powiecie pszczyńskim. Wspólnie z przedstawicielami Powiatu i Gmin, służb mundurowych, urzędów, miejscowych szkół i instytucji złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając cześć poległym żołnierzom, powstańcom i harcerzom.

Odwiedziny miejsc pamięci rozpoczęto od cmentarza parafialnego w Kobiórze, gdzie w grobie wojennym spoczywa harcerz Zdzisław Ołtuszewski, poległy 3 września 1939 roku. Następnie delegacje odwiedziły cmentarz wojenny „Pod Trzema Dębami” w Pszczynie, gdzie w asyście młodzieży z klasy mundurowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 uczczono pamięć bohaterów walczących o wolną Polskę. Pieśń patriotyczną „Rozkwitały pąki białych róż” zaśpiewała Emilia Sojka z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Kolejnym miejscem pamięci był cmentarz parafialny w Warszowicach, gdzie spoczywają uczestnicy III Powstania Śląskiego polegli 28 maja 1921 roku. Na zakończenie odwiedzono cmentarz parafialny w Suszcu, gdzie zapalono znicze na grobach strzelca Jana Boronia, żołnierza Wojska Polskiego poległego we wrześniu 1939 roku oraz powstańca śląskiego Augustyna Piszczka, który zmarł w czerwcu 1921 r.

- Odwiedziny miejsc pamięci, z udziałem przedstawicieli lokalnych samorządów i społeczności, to wyraz naszego szacunki i wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o niepodległość i wolność Polski - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Cztery dekady radości dla dzieci

    Rajd Uśmiechu od 40 lat łączy ludzi o wielkich sercach wokół wspólnego celu - sprawiania radości dzieciom. Jubileuszowa edycja wydarzenia przyniosła wychowankom Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie dzień pełen atrakcji, zabawy i wyjątkowych emocji.

  • Ogólne

    „Pranie pachnące sztuką” powraca. Cztery wystawy w plenerze

    Nie za galeryjnymi ścianami, lecz wśród zieleni, zabytkowej architektury i miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. Projekt Powiatu Pszczyńskiego „Pranie pachnące sztuką” po raz kolejny zaprosi do odkrywania lokalnej twórczości w przestrzeni publicznej, udowadniając, że sztuka może być bliska, dostępna i obecna tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy.