Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Głównie działania prewencyjne. Służby w gotowości

Wtorek oraz noc z wtorku na środę (8/9 lipca) minęły na terenie powiatu pszczyńskiego w miarę spokojnie - mimo momentami intensywnych opadów deszczu, do rana do godz. 5.00 służby odnotowały pięć interwencji.

Strażacy rozkładają na wale Pielgrzymówki rękaw przeciwpowodziowy
fot. Gmina Pawłowice

- Działania miały głównie charakter prewencyjny i dotyczyły m.in. zabezpieczania przepustów, układania worków z piaskiem w miejscach zagrożonych zalaniem czy odpompowywania wody z piwnicy - mówi starosta Grzegorz Wanot, szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W Goczałkowicach strażacy usuwali zator wodny na Potoku Goczałkowickim, prewencyjnie ułożyli worki z piaskiem przed domem przy ul. Polnej, zabezpieczyli również śluzę w stawie Rontok. Kolejne działania prowadzone były w gminie Pawłowice, gdzie prewencyjnie układano wały wzdłuż cieku Pielgrzymówka (na zdjęciu). Z kolei w Suszcu przy ul. św. Jana konieczne było odpompowanie wody z zapalnej piwnicy.

Do 10 lipca do godz. 8.00 obowiązuje na naszym terenie ostrzeżenie najwyższego 3., stopnia o intensywnych opadach deszczu. Dla naszego powiatu wydane zostało również ostrzeżenie 3. stopnia o gwałtownych wzrostach poziomu wody oraz lokalnych podtopieniach. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Poziom Wisły w Goczałkowicach dziś rano wynosił 209 cm, podczas gdy stan ostrzegawczy to 290 cm. Aktualny stan Pszczynki wynosi 260 cm, 30 cm poniżej stanu ostrzegawczego.

- Dziękuję służbom i samorządowcom za sprawne i profesjonalne działania, a mieszkańcom za czujność i stosowanie się do zaleceń. W razie potrzeby wszystkie jednostki są gotowe do działania - podkreśla Grzegorz Wanot.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Żubrowisko Festival

    Już tylko dni do Żubrowisko Festival. Zapraszamy w sobotę do Łąki

    Już w sobotę, 20 czerwca, Ośrodek Sportów Wodnych w Łące koło Pszczyny ponownie stanie się rockowym sercem regionu. Przed nami 23. edycja Żubrowisko Festival. Na uczestników czekają koncerty czołowych artystów polskiej sceny rockowej, festiwalowe strefy tematyczne, oferta gastronomiczna, pole namiotowe oraz wyjątkowa atmosfera.

  • Oświata

    Ósmoklasiści z wizytą w pszczyńskim Starostwie

    Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego uczniowie coraz intensywniej odliczają dni do wakacji. W tym przedwakacyjnym okresie ósmoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzionce, w towarzystwie nauczycielek, odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

  • Bezpieczeństwo

    Trzeci film w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”

    Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie publikuje serię filmów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz przypomnienie najważniejszych zasad.