Inwestycje

Na powiatowych drogach pojawią się wyświetlacze prędkości rzeczywistej

Powiat pszczyński rozpoczął testowanie radarowego wyświetlacza prędkości. - Statystyki jednoznacznie pokazują skuteczność tych urządzeń. Tam, gdzie są montowane, maleją przekroczenia prędkości, a co za tym idzie, zmniejsza się zagrożenie wypadkowe - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

wyświetlacz

W ramach kampanii „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce” już wkrótce powiat pszczyński zakupi minimum 10 wyświetlaczy prędkości rzeczywistej. - Pojawią się one w najbardziej niebezpiecznych miejscach, przy szkołach, na długich, prostych odcinkach, gdzie kierowcy nie respektują ograniczeń prędkości. Mam nadzieję, że w ślad za nami pójdą gminy powiatu i takie urządzenia będą na drogach gminnych również montowane - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza i dodaje, że na powiatowych drogach będzie wyświetlaczy co roku przybywać.

Powiat pszczyński rozpoczął właśnie testowanie jednego z rodzajów urządzenia, które zostało zamontowane przy ul. Katowickiej w Pszczynie, przy Szkole Podstawowej nr 2. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, jeszcze w tym miesiącu ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i montaż urządzeń. Na ten cel powiat przeznaczy ok. 150 tys. zł, ale dokładny koszt poznamy po wyłonieniu wykonawcy.

Wyświetlacze prędkości rzeczywistej to prewencyjne radary, które sprawdzają się jako skuteczne narzędzie do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Wyświetlają aktualną prędkość pojazdu i w razie jej przekroczenia następuje zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie oraz ukazuje się napis np. „ZWOLNIJ” lub „UWAGA SZKOŁA”. Wtedy kierowcy zdecydowanie częściej zwalniają i jadą ostrożniej. To popularne i skuteczne rozwiązanie w wielu europejskich krajach, które efektywnie uspokaja ruch o ok. 20%.

Radar z wyświetlaczem prędkości nie tylko informuje kierowców o złamaniu przepisów, ale również pozwala na ogólną analizę zachowań kierowców na danym obszarze - potrafi zbierać statystyki ruchowe dotyczące ilości pojazdów przejeżdżających dany odcinek w obu kierunkach, ich prędkości i czasu przejazdu. Urządzenie ma także funkcję wyświetlania znaku „wykrzyknik” zamiast wysokich prędkości, co zabezpiecza przed próbami bicia rekordów prędkości.