Obchody 73. rocznicy "Marszu Śmierci"

Starosta pszczyński oraz burmistrz Pszczyny zapraszają na obchody 73. rocznicy "Marszu Śmierci", które odbędą się w piątek, 19 stycznia.

Marsz Śmierci

W styczniu 1945 r. naziści niemieccy podjęli decyzję o rozwiązaniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trasa tzw. „Marszu Śmierci” prowadziła przez powiat pszczyński od Miedźnej, przez Pszczynę, po Suszec i Pawłowice. Ewakuowani więźniowie byli prowadzeni w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd pociągami byli wywożeni w głąb III Rzeszy. Wielu z nich podczas marszu zmarło z zimna i wycieńczenia. Tych, którzy próbowali ucieczki esesmani rozstrzeliwali.

W miejscowościach naszego powiatu po raz kolejny upamiętniona zostanie rocznica tego wydarzenia. W programie uroczystości znajdzie się złożenie kwiatów i zniczy na cmentarzu parafialnym w Miedźnej, przy tablicy pamiątkowej przy ul. Bogedaina w Pszczynie, na cmentarzu przy ul. Wodzisławskiej w Pszczynie, w suszeckim Łęgu oraz cmentarzach parafialnych w Pawłowicach, Studzionce i Brzeźcach.

Na obchody 73. rocznicy "Marszu Śmierci" zapraszają starosta pszczyński, Paweł Sadza oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Organizatorzy obchodów: powiat pszczyński, gmina Pszczyna, Pszczyńskie Centrum Kultury, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Program uroczystości:
Złożenie kwiatów oraz okolicznościowe przemówienia:
- 10.30 - cmentarz parafialny w Miedźnej
- 11.00 - tablica pamiątkowa przy ul. Bogedaina w Pszczynie
- 12.00 - cmentarz przy ul. Wodzisławskiej w Pszczynie
- 12.30 - Suszec (Łęg)
- 13.20 - cmentarz parafialny w Pawłowicach
- 13.40 - cmentarz parafialny w Studzionce
- 14.00 - cmentarz parafialny w Brzeźcach

• Oświata

Uczniowie z PZS nr 1 w Pszczynie na stażu w Alicante

Początkiem marca, 20 uczestników projektu Erasmus Plus z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie wyleciało na staż do Hiszpanii, aby zdobyć nowe doświadczenie i doskonalić swoje umiejętności zawodowe.

• Zdrowie

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.

Ogłoszenie o naborze kandydatów

Starosta Pszczyński ogłasza nabór zgłoszeń kandydatów do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na nową czteroletnią kadencję w latach 2024-2028.