Ambulans do pobierania krwi przyjedzie na rynek

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Pszczynie, Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski w Pszczynie serdecznie zapraszają na plenerową akcję poboru krwi.

Akcja krwiodawstwa dla WOŚP

W sobotę, 17 października na pszczyńskim rynku ustawiony będzie ambulans do poboru krwi. Wszystkich chętnych do oddania krwi zapraszamy w godz. od 10.00 do 14.00.

PAMIĘTAJ!!!
Przed oddaniem krwi należy koniecznie zjeść lekki posiłek. Zgłaszając się do oddania krwi należy mieć przy sobie dowód osobisty (z numerem PESEL) lub inny dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość.

Każdego roku dla wielu setek tysięcy ludzi jedynym ratunkiem jest transfuzja krwi.
Krew można oddawać bez uszczerbku dla zdrowia - ratując innym życie.

Możesz zostać honorowym krwiodawcą:
• jeżeli jesteś w wieku od 18. do 65. roku życia i ważysz co najmniej 50 kilogramów,
• jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykonano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
• jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii)
• jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie byłeś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi
• nie mogą oddawać krwi osoby odbywające karę pozbawienia wolności i w okresie 12 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego,
• osoby, które przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii mogą oddać krew po 12 miesiącach od powrotu, jeżeli nie zauważyły u siebie żadnych objawów chorobowych,
• nie wolno oddawać krwi po porodzie przez tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres laktacji (po poronieniu można oddać krew po 6 tygodniach),
• możesz oddać krew po 6 miesiącach po zabiegach chirurgicznych,
• można oddać krew 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej,
• po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C krew można oddać co najmniej 2 tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia,
• krew można oddać 2 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami,
• nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki,
• należy wstrzymać się z oddawaniem krwi 7 dni po usunięciu zęba, 48 godzin po leczeniu zachowawczym u stomatologa, po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz anatoksyną przeciwtężcową.

Pamiętaj - krew ratuje życie!
Krew każdej grupy jest potrzebna cały czas, każdego dnia, niezależnie od pory roku.
Twój dar może być wykorzystany na wiele sposobów. Najważniejszy jest fakt, że możesz uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie!!!

CZEKAMY NA WSZYSTKICH CHĘTNYCH, SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Do opracowania wykorzystano informacje umieszczone na stronie www.rckik-katowice.com.pl otwiera się w nowym oknie.