Powiat - Charakterystyka

Nasi Partnerzy

POWIAT ANHALT-BITTERFELD

Współpracę oba powiaty rozpoczęły już w połowie 2015 roku. To wtedy do Pszczyny przyjechała kilkuosobowa delegacja z Anhalt-Bitterfeld, ze starostą Uwe Schulzem na czele.Podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, która odbyła się 30 marca 2016 r., radni jednogłośnie podjęli uchwałę ws. zawarcia umowy partnerskiej i nawiązania współpracy z niemieckim powiatem. W lutym tego roku podobną uchwałę podjęła 55-osobowa Rada Powiatu Anhalt-Bitterfeld. Przystąpienie do umowy partnerskiej pozwoliło na nawiązanie oficjalnej współpracy międzynarodowej w dziedzinach: kultury, oświaty, sportu, gospodarki, turystyki, tworzenia wspólnych projektów oraz budowania kontaktów pomiędzy lokalnymi instytucjami, organizacjami i społecznościami.

12 maja 2016r. w Starostwie Powiatowym oficjalnie podpisana została umowa partnerska pomiędzy powiatem pszczyńskim a niemieckim powiatem Anhalt-Bitterfeld.

Starosta pszczyński, Paweł Sadza, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła oraz starosta Anhalt-Bitterfeld, Uwe Schulze i przewodniczący rady tego powiatu, Veit Wolpert złożyli podpisy na umowie partnerskiej. Celem tej umowy jest wzajemne wspieranie się obu samorządów w rozwoju w obszarach kultury, kształcenia, sportu, społecznych, turystyki, infrastruktury, gospodarki, jak i wspólne budowanie nowoczesnej struktury administracyjnej.

Nasze powiaty łączy nie tylko podobieństwo w zakresie działania, ale również zasoby turystyczne i historia związana z dynastią Anhalt - niemieckim rodem panującym m.in. w Brandenburgii i Saksonii, władającym także Pszczyną w XVIII i XIX wieku.

Powiat Anhalt-Bittefeld jest oddalony o ok. 650 km od Pszczyny. Liczy ponad 165 tys. mieszkańców. Miastem powiatowym jest miejscowość Köthen. To region rolniczy, ciekawy przyrodniczo, ale także bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, słynie z produkcji odnawialnych źródeł energii, przemysłu chemicznego i motoryzacyjnego. Władze sporą uwagę poświęcają także rozwojowi turystyki.

Anhalt-Bitterfeld
WŁOSKA PROWINCJA LECCE

Lecce to miasto w Apulii, położone na półwyspie Salentyńskim, czyli "obcasie" Włoch. Mówi się, że leży jak gdyby na końcu świata i dlatego nieczęsto odwiedzają je podróżni.
Ze względu na cenną barokową zabudowę oraz liczne zabytki z okresu cesarstwa rzymskiego Lecce znane jest jako "Florencja południa". Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch.
Prowincja Lecce to jedna ze 110 prowincji we Włoszech, której prezydentem jest Antonio Maria Gabellone.
Podpisane porozumienia jest owocem dwuletniego projektu „Do to be Activ - Developing teenagers' enterprise in order to be active citizen, teen and European” realizowanego w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Comenius, akcja Partnerskie Projekty Regio przez Powiat Pszczyński, Szkołę Podstawową nr 1 w Pszczynie, UKS Plesbad po stronie polskiej oraz Prowincją Lecce, szkołą Istituto Istruzione Secondaria Superiore „Antonietta de Pace” oraz instytucją IRIS po stronie włoskiej.
Głównym założeniem programu było wzmacnianie europejskiego wymiaru w edukacji poprzez promowanie współpracy między lokalnymi - regionalnymi władzami oświatowymi w Europie i pomoc lokalnym władzom oświatowym w rozwiązywaniu problemów i poszerzaniu oferty w zakresie edukacji szkolnej.
Celem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami m.in. w zakresie promocji regionu, upowszechniania wśród młodzieży idei aktywnego spędzania czasu oraz włączania ich w życie lokalnej społeczności poprzez podejmowanie działań na zasadzie wolontariatu.

Lecce mapa