Inwestycje

10 mln złotych na przebudowę pszczyńskiego szpitala

Powiat Pszczyński pozyskał dofinansowanie na I etap przebudowy Szpitala Joannitas w Pszczynie. Środki zewnętrzne pochodzą z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład.

Budynek szpitala, na którego parkingu stoją samochody.

Dzięki pozyskanym środkom Powiat Pszczyński wykona I etap przebudowy pszczyńskiego szpitala m.in. w zakresie dostosowania do wymagań ochrony przeciwpożarowej wraz z instalacjami, robotami towarzyszącymi i zagospodarowaniem terenu.

Zakres projektu przygotowanego przez Powiat Pszczyński obejmuje wykonanie prac elektroenergetycznych i elektrycznych wraz z robotami towarzyszącymi. Realizacja inwestycji ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w funkcjonowaniu systemów szpitala w razie awarii zasilania. - Szpital jest naszym priorytetem. Od lat mamy przygotowaną dokumentację projektową inwestycji, czekaliśmy jedynie na możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego na ten cel - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Wsparcie w wysokości 10 mln złotych pochodzi z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład. - Na rozstrzygnięcie ósmej edycji programu czekałam z niecierpliwością i niepokojem, bowiem Powiat Pszczyński w przypadku trzech poprzednich rozstrzygnięć w ramach Funduszu Polski Ład został pominięty - dodaje Barbara Bandoła.

Przewidywana wartość inwestycji wyniesie prawie 11,8 mln zł. Reszta potrzebnej kwoty będzie pochodziła z budżetu Powiatu Pszczyńskiego. Otrzymane dofinansowane stanowi 85% wartości zadania.

W ramach VIII edycji programu samorządy mogły wnioskować o środki na 3 inwestycje. Powiat Pszczyński złożył jeszcze dwa inne wnioski. Rosnące potrzeby w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieci i młodzieży sprawiają, że zachodzi konieczność budowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (wnioskowana kwota: 8 mln zł, szacowana wartość: 9 411 764 zł). Zawnioskowano również o rozbudowę ul. Wyzwolenia w Mizerowie i Kryrach na odcinku od ul. Lipki do ul. Pocztowej w zakresie budowy drogi rowerowej dla pieszych i rowerów (wnioskowana kwota: 2 mln zł, szacowana wartość: 2 105 263 zł). Niestety, na te dwa zadania nie przyznano środków.