Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.

Dyrektor Szkoły w Górze z pucharem, uczniowie i goście na scenie.

Finał akcji Odblaskowa Szkoła rozpoczął się happeningiem uczniów Szkół Podstawowych z czterech województw na pszczyńskim rynku. Dzieci i młodzież w barwnym korowodzie przemaszerowały do Pszczyńskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta finałowa gala konkursu. Uczestnikom marszu przygrywała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Podczas spotkania podsumowano akcję Odblaskowa Szkoła, która trwała od września do listopada 2023 roku. W tym czasie dyrektorzy szkół, nauczyciele wraz z uczniami i rodzicami podejmowali działania na rzecz popularyzacji przepisów i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zwiększenia świadomości poprzez wyposażenie, jak największej liczby uczniów w elementy odblaskowe.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda śląski Marek Wójcik, starosta Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, wicestarosta Damian Cieszewski, zastępca dyrektora BRD KGP insp. Krzysztof Dymura, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Jacek Stelmach, naczelnik WRD KWP w Katowicach podinsp. Krzysztof Stankiewicz oraz Komendant Powiatowy Policji w Pszczynie insp. Grzegorz Bonalski.

W finale wziął udział również Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km, który był ambasadorem akcji Odblaskowa Szkoła 2023. Najważniejsi byli jednak uczestnicy konkursu. Prawie 400 uczniów nagrodzonych szkół i placówek z terenu powiatu pszczyńskiego wraz z dyrektorami i nauczycielami zasiadło na widowni Pszczyńskiego Centrum Kultury. Podczas głównej części uroczystości wręczono nagrody finalistom z województwa świętokrzyskiego - Szkole Podstawowej w Złotej, podkarpackiego - Szkole Podstawowej w Zaklikowie i małopolskiego - Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Rogach.

Tytuł ogólnopolskiego laureata konkursu Odblaskowa Szkoła 2023 i najlepszej odblaskowej szkoły w województwie śląskim otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górze. Główną nagrodę zwycięzcom w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył wojewoda śląski Marek Wójcik. - W konkursie wzięło udział 100 tysięcy dzieci i młodzieży, a to właśnie Wy macie możliwość reprezentowania Waszych rówieśników podczas tej gali. Macie zadanie. Wyjdźcie z informacją o tym, jak ważna jest widoczność na drodze, jak ważne są odblaski. Dotrzyjcie do swoich bliskich i przekonajcie ich do noszenia elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność na drodze - mówił wojewoda śląski.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że to niezwykle ważne, aby od najmłodszych lat edukować dzieci, jak istotne jest korzystanie z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. - Szkoła Podstawowa w Górze wykazała się największą kreatywnością i nieszablonowymi pomysłami w kwestiach związanych z promowaniem bezpieczeństwa. Uczniowie zachęcali swoich rówieśników m.in. do jazdy w kaskach na rowerze, noszenia elementów odblaskowych i kamizelek, które sprawiają, że jesteśmy widoczni po zmroku na drodze. To niezwykle odpowiedzialne zachowanie - mówi starosta.

Podczas wydarzenia wystąpili Mażoretki Fresh Pszczyna, mistrzyni Polski i świata w akrobatyce powietrznej Nadia Witek oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ratownicy górniczy zaprezentowali, jak w trudnych warunkach, w kopalni, bez możliwości swobodnego oddychania, udzielają pierwszej pomocy poszkodowanemu.